Prawidłowe zabezpieczanie informacji

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/aceelectronics.org/includes/menu.inc).
Każdy obywatel posiada prawo do ochrony dotyczących swoich danych osobowych. Rozporządzenie o ochronie danych osobowych ma na celu przede wszystkim zabezpieczać osoby fizyczne, jakich dane osobowe są, lub zdołają być przetwarzane przez różne podmioty, instytucje, zrzeszenia.

klient - odwzorowanie
Author: Bratislavská župa
Source: http://www.flickr.com
Ochrona danych - warte przeczytania - osobowych ma na celu dobro osoby, której dane tyczą się, bądź dobro osób trzecich w obrębie i trybie wyznaczonym ustawą. Trzeba pamiętać, że rozporządzając danymi osobowymi rozmaitych ludzi powinno się dbać o ich zabezpieczenie, by nie dostały się w posiadanie różnych osób i podmiotów, ażeby były aktualne, a także spełnić szereg różnych obowiązków, jakie nakłada regulacja. Powołując ABI trzeba pamiętać o podnoszonym przez ustawę wymogu, że powinien on podlegać bezpośrednio szefowi jednostki organizacyjnej, albo osobie fizycznej będącej administratorem danych, oraz powinien mieć zapewnione środki i organizacyjną odrębność potrzebne do niezależnego realizowania przez niego obowiązków z obszaru ochrony danych osobowych. W świetle ustawy o ochronie danych osobowych każdy dysponent danych musi pełnić nadzór nad danymi osobowymi przetwarzanymi w swojej organizacji.

Nadzoru nie musi pełnić sam, ma prawo to wykonywać administrator bezpieczeństwa informacji. Mianowanie jednostki na to stanowisko łączy się z zadaniem powiadomienia o tym fakcie organu ochrony danych osobowych. W świetle nowych przepisów, rola osoby pełniącej tę rolę w organizacji także jej ważność w trakcie przetwarzania danych osobowych zdecydowanie wzrosły. Administrator bezpieczeństwa informacji zdobył duże upoważnienia kontrolne w swojej jednostce, oraz gwarancje samodzielności w procesie ich realizacji.

Aktualnie na to stanowisko ma możliwość zostać powołana osoba, która ma pełną zdolność do działań prawnych i korzysta z całości praw publicznych, posiada właściwą wiedzę w odcinku ochrony danych osobowych i nie była karana za umyślne przewinienie. Na mocy znowelizowanych przepisów, ABI jest zobligowany do realizowania na zlecenie GIODO czynności kontrolnych w swojej placówce. Czynności te polegać będą na sprawdzeniu zgodności przetwarzania danych osobowych z regulacjami o ochronie danych osobowych.